Autorka: Miroslava Langhamerová
V květnu 1938 založila organizace SS v Horní Falci (Bavorsko) koncentrační tábor Flossenbürg. Bylo to v době, kdy vznikal celkový systém koncentračních táborů a určovala se jejich funkce. Tábory již neměly sloužit k pouhé internaci zatčených, ale měly se stát především hospodářskými centry využívající levnou práci vězňů a podporující německý průmysl.
Za období 1938 až 1945 bylo ve Flossenbürgu a jeho satelitech vězněno zhruba 84 tisíc mužů a 16 tisíc žen z více jak třiceti zemí, z nichž nejméně 30 tisíc zahynulo. Přes polovinu z nich bylo polského nebo sovětského původu. Součástí bylo také 23 tisíc židovských vězňů, kteří pocházeli zejména z Polska a Maďarska.
Náš výzkum se zabýval pouze hlavním táborem ve Flossenbürgu. Studiem řady dokumentů doma i v zahraničí jsme získali 3 514 záznamů (pouze mužů). Zjistili jsme, že 148 záznamů je duplicitních (jedná o dvě registrace ve Flossenbürgu). Osudy vězňů nejsou vždy zřejmé, ale identifikovali jsme 483 zemřelých a 9 popravených v rámci S. B. (tzv. Sonderbehandlung – zvláštní zacházení).
Od roku 1940 byli předáváni vězni také z policejní věznice v Terezíně, celkově to bylo 930 mužů. Dne 12. dubna 1945 přišel z Terezína do Flossenbürgu poslední transport čítající 90 osob.
Nejvíce českých vězňů bylo vzato do stavu tábora v letech 1944 a 1945, téměř 84%. Jen v roce 1945 jich bylo zaregistrováno 1 517. Např. tzv. moravským transportem z Brna 26. ledna 1945 přibylo do Flossenbürgu 832 osob. O jejich deportaci rozhodl Kommandeur der Sicherheitspolizei v Brně Max Rausch.
20. dubna 1945 byla zahájena evakuace 22 tisíc vězňů, nacházejících se ve Flossenbürgu. Cílem pochodu smrti byl koncentrační tábor Dachau. Koncentrační tábor Flossenbürg byl osvobozen americkou armádou 23. dubna 1945; v tentýž den byl v bavorském Stamsriedu zastaven i pochod smrti.
Problémy při práci s databází:
Vzhledem ke druhu a původu pramenů nejsou k dispozici všechny údaje ke všem vězněným osobám, také množství informací proto může lišit.
- jméno a příjmení, místo narození, místo bydliště, profese - v pramenech se objevuje značná variabilita těchto jmen, proto při vyhledávání jména či slova stačí využít jen kořen slova.
- kategorie vězně: převzato původní značení v podobě zkratek – Tsch. (Tscheche), pol. (politisch), Sch.H. (SchutzHäftling), R.D. (Reichsdeutsche), ZA (ZivilArbeiter), BV (Berufsverbrecher), Aso (Asozial), VH (VorbeugungsHäftling)
- doba věznění: pokud je údaj k dispozici, je uvedeno datum příchodu a odchodu vězně
- důvod ukončení věznění: transport-přesun vězně do jiného tábora; zemřel – smrt v důsledku nemoci či z jiných důvodů; popraven – vykonám trest smrti na základě tzv. zvláštního zacházení (Sonderbehandlung), ubit – zavražděn dozorčím či pomocným personálem tábora; propuštěn před osvobozením tábora; evakuován – vypraven na pochod smrti; osvobozen – dočkal se konce války
- poznámka: obsahuje různé informace k dané osobě (např. úmrtí v jiném zařízení)