Aktuálně

Prohlášení ředitele Památníku Terezín k výrokům představitelů SPD

(zveřejněno 7. 2. 2018)

Ředitel Památníku Terezín PhDr. Jan Roubínek rozhodně odsuzuje prohlášení členů strany SPD z posledních dní, která zpochybňují historická fakta, spojená s tzv. cikánským táborem v Letech u Písku, a relativizuje jeho úlohu v genocidě Romů v letech nacistické okupace, kdy došlo k vyvraždění téměř celé romské populace na území českých zemí.

Ředitel Památníku Terezín se staví za kolegy z Muzea romské kultury v Brně a z Židovské obce v Praze, kteří tyto výroky již jasně odsoudili. Je politováníhodné, že zmíněná tvrzení byla vyřčena právě ve dnech, kdy jsme si připomínali Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti!

V Památníku Terezín dne 7. února 2018      

PhDr. Jan Roubínek

 

Výzva občanům - pozůstalosti po přeživších

(zveřejněno 7. 2. 2018)

Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Máme pro vás řešení.

Památník Terezín se rád ujme:

  • předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války
  • předmětů a dokumentů vztahujících se k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným

Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních.

Zajímají nás také písemné dokumenty, fotografie, upomínkové předměty vytvářené vězni i jejich výtvarná a literární tvorba, stejně jako předměty osobní potřeby.

Doufáme, že tato výzva zachrání mnoho věcí před vyhozením do popelnice a děkujeme předem všem dárcům za pomoc při rozšíření sbírky Památníku Terezín. Pište nám do komentářů pod příspěvkem, či ještě lépe e-mailem na vyzva@pamatnik-terezin.cz.

Ještě jednou děkujeme, především za budoucí generace!

 

Výzva - dar kreseb a básní

(zveřejněno 7. 2. 2018)

Prosíme dárce kreseb a básní (autor: Antonín Bartoníček), předaných pracovníkovi Památníku Terezín v den konání Terezínské tryzny (21. 5. 2017), aby kontaktoval sbírkové oddělení k dořešení daru (kontakt – Iva Gaudesová, vedoucí sbírkového oddělení, e-mail: gaudesova@pamatnik-terezin.cz, tel. 606 685 266). Děkujeme!