Aktuálně

Výstava u příležitosti 72. výročí popravy Milady Horákové v bývalém krankenrevíru Malé pevnosti

(zveřejněno 20. června 2022)

27. června byla zahájena výstava o Miladě Horákové z dílny Dětského zastupitelstva ZŠ TGM v Milovicích. V prostorách bývalého krankenrevíru Malé pevnosti bude k vidění do konce srpna.

Ve čtvtek 16. června od 14 hodin vernisáž výstavy Jaroslava Krále 

( zveřejněno 14. června 2022)

Ve čtvrtek 16. června proběhne od 14 hodin v předsálí kina Malé pevnosti vernisáž výstavy Jaroslava Krále pod názve Kresby. Většina děl ještě nebyla veřejnosti nikdy představena.

Vstup zdarma, zveme všechny k návštěvě.

Vyhlášení literární a výtvarné soutěže Památníku Terezín

(zveřejněno 9. června 2022)

9. června od 13 hodin proběhne v kinosále Muzea ghetta vyhlášení soutěží Památníku Terezín pro žáky a studenty základních a středních škol. Více o soutěžích na https://www.pamatnik-terezin.cz/souteze-2022-vytvarna-soutez a https://www.pamatnik-terezin.cz/souteze-2022-literarni-soutez.

Následovat bude v předsálí kinosálu výstava vítězných prací, kterou budete moci zhlédnout do 31. srpna tohoto roku.

Architektonická soutěž na novou expozici Muzea ghetta

(zvěřejněno 25. května 2022)

Památník Terezín vypsal architektonickou soutěž na novou expozici Muzea ghetta v Terezíně. Více  zde https://cceamoba.cz/souteze/ter či v dokumentu https://www.pamatnik-terezin.cz/files/9dt5y5cs/soutez_muzeum_ghetta.pdf

Odborná porota již vybrala výherce, tisková zpráva k tomuto zde.

 

V prostorách Památníku Terezín probíhá realizace projektu Revitalizace zeleně

(zveřejněno 30. července 2021)

Předmětem projektu je komplexní revitalizace zeleně v prostorách Památníku Terezín na ploše 19.638 ma v délce 2.596 m stromových linií. V rámci projektu bude vysazeno 213 stromů a 899 keřů, bude založen trávník. Ke kácení bylo projektem určeno 135 stávajících stromů a přestárlé, kompozičně a esteticky nevhodné keřové porosty, případně porosty narušující stavby. Součástí projektu je i pořízení zavlažovacích vaků a mobiliáře a také zajištění odborné rozvojové péče o vysazené dřeviny v letech 2022 a 2023.

 

Výzva občanům. Pozůstalosti po přeživších

Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Máme pro vás řešení.

Památník Terezín se rád ujme:

  • předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války
  • předmětů a dokumentů vztahujících se k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným

Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních.

Zajímají nás také písemné dokumenty, fotografie, upomínkové předměty vytvářené vězni i jejich výtvarná a literární tvorba, stejně jako předměty osobní potřeby.

Doufáme, že tato výzva zachrání mnoho věcí před vyhozením do popelnice a děkujeme předem všem dárcům za pomoc při rozšíření sbírky Památníku Terezín. Pište nám do komentářů pod příspěvkem, či ještě lépe e-mailem na vyzva@pamatnik-terezin.cz.

Ještě jednou děkujeme, především za budoucí generace!

Letáček k výzvě