Terezínské transporty. Deportace Židů do Terezína a transporty z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce

Objekt, ve kterém je umístěna výstava Terezínské transporty, se nachází v místech, kudy do ghetta vedla železniční vlečka, která hrála v odbavování transportů klíčovou roli.

Terezínské transporty je dnes expozice, představující návštěvníkům komplexní informace o problematice transportů. Expozice přibližuje mechanismus transportů Židů z území bývalého Protektorátu Čechy a Morava a později i z dalších území ovládaných nacistickým Německem do Terezína, a dále mechanismus vypravování transportů z  ghetta do vyhlazovacích, koncentračních a pracovních táborů, především do tábora Auschwitz-Birkenau.

Zachycena je rovněž tragická historie tzv. evakuačních transportů přijíždějících do Terezína v samotném závěru války z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou a poté poválečná repatriace osvobozených terezínských vězňů.

Expozice je vybavena on-line jmenným vyhledávačem, ve kterém si návštěvníci mohou vyhledat údaje o bývalých vězních ghetta, které jsou shromážděny v databázi Památníku Terezín.

Stálé expozice:

  • Stálá expozice věnovaná deportacím Židů do Terezína a deportacím z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce
Adresa - Dlouhá 324, Terezín; GPS: 50°30'28.6"N 14°08'56.1"E
Otevírací doba - denně, celoročně 9:00 - 17:00Vstupné - jednoduché / kombinované
Adresa - Dlouhá 324, Terezín; GPS: 50°30'28.6"N 14°08'56.1"E
Časová náročnost - cca. 15 min.
Přístupnost pro osoby se zdravotním postižením - objekt je plně bezbariérový