AKCE A VÝSTAVY PAMÁTNÍKU TEREZÍN 2025
AKCE:
Průvod světel 2025 a představení … A bolelo nebe / Mezinárodní den památky obětí holocaustu 2025 / 80. výročí osvobození
27. leden 2025
Vzpomínkové setkání k uctění památky obětí holocaustu – symbolická cesta se svíčkami na Židovský hřbitov v Terezíně a představení Dismanova rozhlasového dětského souboru … A bolelo nebe
- začátek v 17 hodin (Průvod světel) a v 18:30 hodin (…a bolelo nebe)
- sraz u pamětní desky u bývalé železniční vlečky, Terezín
- Židovský hřbitov a kinosál Muzea ghetta
- vstup zdarma
Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a 80. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (27. leden)
Pocta Bedrníkovi aneb diplomaté proti nacismu
5. únor 2025
Ve středu 5. února 2025, dva dny před 80. výročím popravy Zdeňka Bořka-Dohalského, proběhne v prostorách Památníku Terezín pietní akt a následně komponovaný pořad, který přiblíží osudy hraběte a novináře Zdeňka Bořka-Dohalského, jeho bratra Františka, diplomata, vězněného nacisty v Terezíně a v Dachau a dalších perzekvovaných diplomatů.
Akce se koná od roku 2020, ve spolupráci Památníku Terezín s Plzeňskou filharmonií. První vzpomínková akce se uskutečnila za účasti zástupců rodiny Bořek-Dohalských a řady významných hostů. Jelikož setkání vzbudilo pozitivní odezvy přítomných, rozhodli se organizátoři nezůstat jen u jednorázové piety, ale vytvořit z tohoto setkání tradici.
Program:
15:00 setkání účastníků v prostoru za tzv. Pražskou branou Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne položení květin
16:00 v předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o životním příběhu Zdeňka Bořka-Dohalského, jeho bratra Františka a dalších osobností z řad diplomatů historik Zdeněk Hazdra, hudební vystoupení v režii Plzeňské filharmonie
17:30 zakončení vzpomínky
Záštitu nad konáním akce mají: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Filmový festival za hradby: Poznamenaní
25. březen 2025
Veřejné promítání filmu z roku 1948
- začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 103 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- Americko-švýcarský film, ve kterém zazářili dva čeští herci a tehdy 11letý Ivan Jandl získal za svou roli Zlatý glóbus a dokonce pro tehdejší Československo úplně prvního filmového Oskara! Děj filmu, který natočil Fred Zinnemann, se odehrává v po druhé světové válce osvobozené Evropě. Malý Karlík Malík (Ivan Jandl) ztratil během svého věznění v Osvětimi řeč a zapomněl dokonce na to, že měl před válkou otce a matku. Osvobozen byl nakonec v Německu, kde ho v rozvalinách najde americký voják, který se ujme chlapcovy výchovy. Ani jeden z nich netuší, že Karlova maminka Hana válku také přežila a svého syna všude hledá. Malý Karel mezitím dostane nové jméno a začne mluvit anglicky... Maminku Hanu ztvárnila Jarmila Novotná, mezinárodně proslulá operní pěvkyně.
Jom ha-šoa a divadelní představení Gramofon
24. duben 2025
Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu (19. 4. - 16. 5. 1943) a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.
V rámci doprovodného programu odehraje Divadlo MA divadelní představení Gramofon. Jedná se o hudebně-dramatický projekt filozoficky propojující pravdivý příběh o vztahu vězeňkyně a dozorce z koncentračního tábora s dějem dětské pohádky o poznání abecedy jidiš. Jedinečný pohled na lidskou bytost procházející holocaustem a duchovní život člověka, jeho vnitřní síla a vždy existující možnost volby, a to i v nesnesitelných životních podmínkách, absolutním ponížení, utrpení a situaci totální fyzické nesvobody…
- začátek ve 14 hodin v půdním divadle Muzea umění v Magdeburských kasárnách, Terezín
- vstup zdarma
- spolupořadatelé: Federace Židovských obcí v ČR, Terezínská iniciativa a Divadlo MA
80. výročí poslední popravy v Malé pevnosti
2. květen 2025
Tři dny před útěkem nacistů z Terezína, 2. května 1945, se odehrála na rozkaz K. H. Franka poprava 52 vězňů, byla to poslední a zároveň také největší poprava v historii Malé pevnosti.
- položení věnců na bývalé popraviště v Malé pevnosti a na Národní hřbitov
Na hranici světla? / 80. výročí osvobození
2. – 4. květen 2025
Audio-vizuální projekt Památníku Terezín ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Post Bellum a její mezinárodní sbírkou vzpomínek Paměť národa. Ve vybraných prostorách bývalé policejní věznice v Malé pevnosti ožijí v rámci světelných instalací autentické vzpomínky pamětníků, jejichž prostřednictvím chceme vyprávět příběh osvobození Terezína a často složité osudy jeho přeživších.
- začátek ve 21 hodin na Národním hřbitově, Terezín
- vstupné 80,- Kč k dostání v síti Ticketmaster na https://www.ticketmaster.cz/artist/1408983
- ve spolupráci s Pamětí národa / Post Bellum Production r.o.
Terezínská tryzna 2025 / 80. výročí osvobození
18. květen 2025
Vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce, konaná u příležitosti 80. výročí osvobození
- začátek v 10 hodin na Národním hřbitově před Malou pevností
- pořadatel: Památník Terezín pod záštitou ministra kultury ČR
- spolupořadatelé: Ústecký kraj, Město Terezín, Federace židovských obcí v ČR a Terezínská iniciativa
Do doby odchodu delegací na Národní hřbitov (cca do 10:30 hod.) je Malá pevnost pro veřejnost uzavřena! Po celý den se nevybírá vstupné v žádném objektu Památníku Terezín.
Filmový festival ZA HRADBY: Jsi krásná / 80. výročí osvobození
27. květen 2025
Veřejné promítání filmu z roku 1986
- začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 64 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- Blíží se konec války, Hitler spáchal sebevraždu, a v Terezíně vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Studentky zdravotní školy mají před maturitou, když je osloví jejich třídní učitelka, aby v kritické situaci pomohly. Akce je dobrovolná. Dívky se přihlásí a odjíždějí do Terezína s nažehlenými uniformami a idealistickými představami. Krutě narazí na realitu. Vězni i některé z budoucích sester by rády utekly, ale Terezín je zavřený, aby se nákaza nerozšířila. A slíbené posily sestřiček z jiných měst nepřijíždějí. Karanténa ještě nekončí, ale posléze pomoc přijíždí a první vězni odjíždějí. Dívky čeká návrat do Prahy, ne všem se ale bohužel podaří. Prožily v drsném prostředí svou maturitu.(Česká televize)
Výtvarná soutěž Památníku Terezín - Memoriál Hany Greenfieldové / 80. výročí osvobození
5. červen 2025
Slavnostní vyhlášení výsledků XXIX. ročníku výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové
- začátek ve 13 hodin v kinosále Muzea ghetta
- doprovodný kulturní program a přehlídka vítězných prací
Komentovaná prohlídka Terezína pro veřejnost / 80. výročí osvobození
7. červen 2025
Komentovaná prohlídka Terezína pro veřejnost u příležitosti 80. výročí osvobození
- začátek ve 14 hodin před budovou Muzea ghetta
- vstup zdarma
80. výročí úmrtí Roberta Desnose v Terezíně
9. červen 2025
Vzpomínkový program s koncertem k 80. výročí úmrtí významného francouzského básníka v Terezíně
- začátek v 17 hodin v půdním divadle Muzea umění v bývalých Magdeburských kasárnách
- vstup zdarma
Brundibár - vzpomínková akce / 80. výročí osvobození
15. červen 2025
Slavnostní představení slavné dětské opery Brundibár v podání dětí Dismanova rozhlasového dětského souboru za účasti přeživších a osobností, které v minulosti v představení účinkovaly. Po představení se uskuteční debatní fórum k tomuto výjimečnému dílu.
- začátek v 15:00 v kinosále Muzea ghetta
- vstup zdarma
Filmový festival ZA HRADBY: Pramen života - Lebensborn
18. červen 2025
Veřejné promítání filmu z roku 2000 pro školy a veřejnost
- začátek v 8:30, 11:00 a 17:00 v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 107 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)
Filmový festival ZA HRADBY: Zóna zájmu
16. září 2025
Veřejné promítání filmu z roku 2023
- začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 105 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- Rudolf, Hedwiga a jejich děti žijí ve velkém domě s krásnou, udržovanou zahradou. Každý den slaví společnou večeří, vzpomínají na milovanou Itálii, užívají si víkendové výlety k vodě a procházky s přáteli. Zpoza zdí jejich domova se však ozývají znepokojivé zvuky a občas něčí zoufalý křik. Rudolf Höss je totiž velitel koncentračního tábora v Osvětimi. Mrazivý snímek Jonathana Glazera o banalitě zla si díky svému výjimečnému zpracování odvezl Velkou cenu z festivalu v Cannes. (Aerofilms)
Tryzna Kever Avot
21. září 2025
Vzpomínková akce k uctění židovských obětí nacistické genocidy v českých zemích.
- krematorium na Židovském hřbitově a pietní místo u Ohře
- začátek v 11 hodin v krematoriu na Židovském hřbitově
- pořadatelé: Federace židovských obcí v ČR a Židovská obec v Praze
Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Cesta / 80. výročí osvobození
21. září 2025
Divadelní autorský projekt operního souboru DFXŠ, Dětského operního studia, spojených dětských sborů Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka, orchestru ZUŠ Jabloňova a baletní školy při DFXŠ. Představení se odehrává na čtyřech scénách, hlavním pilířem je dětská opera Brundibár, jímavá sborová úprava skladby Kačena divoká Leoše Janáčka a první část světové proslulé kantáty Antonína Dvořáka Stabat Mater. Velmi silná a emotivní díla souzní s příběhem lidské bolesti, utrpení a mezigeneračního dialogu.
- začátek ve 13 hodin u pamětní desky bývalé železniční vlečky / další lokace budou upřesněny
- pořadatelé: Divadlo F. X. Šaldy Liberec a Památník Terezín
Filmový festival ZA HRADBY: Obchod na korze
21. říjen 2025
Veřejné promítání filmu z roku 1965
- začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 123 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu....(Česká televize)
Filmový festival ZA HRADBY: Zapomenuté transporty do Běloruska
25. listopad 2025
Veřejné promítání filmu z roku 2007
- začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
- film trvá 85 minut, po jeho skončení proběhne debata o filmu
- vstup zdarma
- Dokument režiséra Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Běloruska je druhým titulem čtyřdílného historického cyklu o méně známých cílech deportací židů v severovýchodní Evropě. Pamětníci z Čech a Moravy, ale i tehdejší místní oběti vzpomínají na ghetto v Minsku, kde zpočátku panoval „celkem klid“, a na pracovní lágr Malý Trostinec, proslulý nacistickou vyhlazovací mašinérií, která z Běloruska udělala jeden veliký hrob: kdo se nehodil na práci, byl zlikvidován. – Deportovaní ze západu neznali jazyk a nemohli doufat v pomoc místních. Jedinou možností bylo utéct na území kontrolované partyzány, ovšem málokdo se k tomuto kroku odhodlal a málokomu se to zdařilo. K přežití přispěla mnohdy velká dávka štěstí, risk, intuice a někdy i nenadálá přízeň jednotlivců z řad nacistů. – Po likvidaci minského ghetta byl zbytek vězňů přesunut do vyhlazovacího tábora Majdanek a lágru Plaszow v Polsku a dále do koncentráků v Německu (Flossenbürg). Ze sedmi tisíc obětí se zachránilo pouhých dvaadvacet šťastlivců. Rozhovory byly natočeny během let 2000–2006 v České republice, Švýcarsku, Bělorusku a v USA.
VÝSTAVY:
Nezlomeni
19. září 2024 - 28. únor 2025
Dokumentární výstava dokumentačního oddělení Památníku Terezín o osudech příslušníků československé armády během druhé světové války
- předsálí kina Malé pevnosti
- výstava byla zahájena vernisáží 19. září 2024 ve 14 hodin
Markéta vyleťalová-Chludová - Záhyby lidské duše
12. prosinec 2024 – 28. únor 2025
Výtvarná výstava
- předsálí kina Muzea ghetta
- výstava byla zahájena vernisáží 12. prosince 2024 ve 14 hodin
Když to začalo
6. březen 2025 – 31. květen 2025
Výstava současného ukrajinského komiksu
- výstavní cela č. 41 IV. dvora Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 6. března 2025 ve 14 hodin
Unfinished lifes / 80. výročí osvobození
13. březen - 31. květen 2025
Výstava z dílny norské umělkyně Bente Kahan o umělcích vězněných v koncentračních táborech
- předsálí kina Muzea ghetta
- výstava bude zahájena vernisáží 13. března 2025 ve 14 hodin
Vladimír Nosek
20. březen - 31. květen 2025
Výtvarná výstava
- výstavní cela č. 42 IV. dvora Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 20. března 2025 ve 14 hodin
Osvobození / 80. výročí osvobození
1. duben - 30. září 2025
Dokumentární výstava Památníku Terezín k 80. výročí osvobození
- venkovní prostor před kinosálem Malé pevnosti, Terezín
Přežili / 80. výročí osvobození
1. duben - 30. září 2025
Dokumentární výstava Paměti národa
- venkovní prostor před Muzeem ghetta, Terezín
Kladivo a kovadlina
29. duben - 15. červen 2025
Dokumentární výstava projektu Ústavu pro studium totalitních režimů, na kterém spolupracovali také pracovníci Památníku Terezín
- předsálí kinosálu Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 29. dubna 2025 ve 14 hodin
Výstava děl zaslaných do výtvarné soutěže PT - Memoriálu Hany Greenfieldové
5. červen - 31. srpen 2025
Výtvarná výstava – díla, zaslaná do XXIX. ročníku výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové
- předsálí kina Muzea ghetta
- slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 5. června 2025 ve 13 hodin v kinosále Muzea ghetta
Martin Tomášek
12. červen - 30. září 2025
Výstava soch a obrazů
- výstavní cela č. 41 IV. dvora Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 12. června 2025 ve 14 hodin
Pavel Míka
12. červen - 30. září 2025
Výstava soch
- výstavní cela č. 42 IV. dvora Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 12. června 2025 ve 14 hodin
Stanislav Hanzík
19. červen – 31. srpen 2025
Výstava soch
- předsálí kinosálu Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 19. června 2025 ve 14 hodin
Zdeněk a Radek Květoňovi / Terezinalia / Archeologie změny
11. září – 30. listopad 2025
Výstava fotografií. Novodobá výzkumná archeologie lokality Terezín.
- předsálí kina Malé pevnosti
- výstava bude zahájena vernisáží 11. září 2025 ve 14 hodin
Evropský humanista Přemysl Pitter / 80. výročí osvobození
4. září – 30. listopad 2025
Dokumentární výstava Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského
- předsálí kina Muzea ghetta
- výstava bude zahájena vernisáží 4. září 2025 ve 14 hodin
DOPLŇUJÍCÍ A UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE, STEJNĚ JAKO PODMÍNKY, ZA KTERÝCH SE AKCE A VÝSTAVY POŘÁDAJÍ, JSOU PRŮBĚŽNĚ ZVEŘEJŇOVÁNY NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH PAMÁTNÍKU TEREZÍN V KALENDÁŘI AKCÍ:
https://www.pamatnik-terezin.cz/kalendar-akci