Filmový festival ZA HRADBY - Projekce filmu Transport z ráje

17. 10. 2022 @ 17:00 hodin, 0 Kinosál Muzea ghetta

Veřejná projekce filmu s besedou

Působivý snímek z prostředí terezínského ghetta vznikl podle povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje. Prostřednictvím mozaiky lidských osudů autoři zachycují dusivou atmosféru ghetta a snaží se ukázat, že ani v nesmírném ponížení neztrácejí lidé důstojnost a dovedou se i vzepřít.

Úvod filmu představuje Terezín jako klidné a šťastné město, jehož dobře oblečení obyvatelé mají radost ze života. Je to však jen potěmkinovská iluze, vytvořená pro natáčení německé propagandistické reportáže. Generál SS Knecht, který zde vykonává inspekční cestu, vzápětí nařídí transport do vyhlazovacího tábora. Seznam obětí má svým podpisem potvrdit i předseda židovské Rady starších David Löwenbach. Zpráva o chystaném transportu smrti se dostane mezi obyvatele ghetta … (text distributora)

  • Film bude promítán u příležitosti 81. výročí prvního židovského transportu do ghetta v Lodži a listopadového vzniku ghetta Terezín a 60 let od natočení snímku.
  • Besedy k filmu se zúčastní historička Národního filmového archivu Markéta Bártová a Eva Lustigová, zakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga a dcera Arnošta Lustiga, autora literární předlohy k filmu, vzpomínku nám zaslala i herečka Helga Čočková
  • vstupné zdarma

 Plakát ke stažení ZDE