Filmový festival ZA HRADBY 2023

PROGRAM FILMOVÉHO FESTIVALU ZA HRADBY 2023

Úterý 21. února

17:00 DALEKÁ CESTA (108 min.)

(režie Alfréd Radok, Československo, 1948)

V kinosálu Muzea ghetta Terezín

Film Daleká cesta natočil slavný divadelní režisér Alfréd Radok. Film se promítal jen krátce v mimopražských kinech, v době nastupující totality se nesetkal s přízní tehdejších schvalovacích orgánů a byl proto uložen do archivu. O to větší úspěch však měl v zahraničí, sklízel nadšené ohlasy po celé Evropě i Americe. Televizní premiéru měl film až v roce 1991.
Filmová balada vyniká moderní střihovou skladbou, expresionistickým obrazovým pojetím kameramana Josefa Střechy a znepokojivou hudbou Jiřího Sternwalda. Mimořádně působivé drama neztratilo ani po letech svůj silný emotivní náboj. Zaujme i netradičním hereckým obsazením a vynikajícími hereckými výkony Blanky Waleské, Otomara Krejči, Zdeňky Baldové a Eduarda Kohouta.

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

 

Úterý 25. dubna

17:00 MUSÍME SI POMÁHAT (120 min.)

(režie Jan Hřebejk, Česko, 2000)

V kinosálu Muzea ghetta Terezín

Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i „poctivých“ českých spoluobčanů… 

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

 

Středa 28. června

17:00 POSLEDNÍ MOTÝL (109 min.)

(režie Karel Kachyňa, Československo / Francie / velká Británie, 1990)

Dopoledne v 8:30 a v 11:00 projekce pro školy (rezervace možná na rychova@pamatnik-terezin.cz

V kinosálu Muzea ghetta Terezín

Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena.

Film režiséra Karla Kachyni, natočený v mezinárodní koprodukci (hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner.

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

 

Úterý 19. září

17:00 VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ (91 min.)

(režie Matej Mináč, Česko / Slovensko / Polsko, 1999)

V kinosálu Muzea ghetta Terezín

Příběh začíná v říjnu 1938, bezprostředně po podepsání Mnichovské dohody. Na pozadí historických událostí sleduje osud rodiny okresního doktora Jakuba Silbersteina, veselého optimistického člověka, který nikdy neztrácel humor a naději v lepší zítřek, protože věřil, že slušnost a poctivost vždy zvítězí. Po mnichovské zradě však přichází doba, kdy tyto hodnoty přestávají platit a členové židovské rodiny Silbersteinových stojí před rozhodnutím, zda mají před německým fašismem uprchnout, nebo zůstat v zemi, s níž jsou životně spjati. Teprve bratrův tragický osud přinutí váhajícího otce, aby se v posledním okamžiku rozhodl využít mise sira Nicholase Wintona k zařazení syna Davida do posledního transportu odjíždějícího z okupované Prahy do Anglie 31. srpna 1939…

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

 

Úterý 24. října

17:00 ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY DO LOTYŠSKA (85 min.)

(režie Lukáš Přibyl, Česko, 2007)

V kinosálu Muzea ghetta Terezín

Dokument historika Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Lotyšska je prvním dílem čtyřdílného cyklu. Staví vedle sebe „život“ v židovském ghettu v Rize a hraniční individualismus mužů v pracovním táboře Salaspils. V Rize se deportované rodiny snažily o soudržnost a o alespoň zdání „normálnosti“. Smrt byla sice všudypřítomná, ale obyvatelům nechyběla pospolitost a vzájemná pomoc.

V Salaspilsu panovaly nelidské podmínky. Každý se zde s osudem bil sám za sebe. Mnoho mužů často padlo za oběť výstražné kulce nebo oprátce, pokud je nezahubily gangréna, podvýživa či mráz. Bez riskování se však nedalo přežít nikde.

Lidé z transportu do Lotyšska putovali po zrušení ghetta v Rize a tábora v Salaspilsu přes tábor Kaiserwald do dalších koncentráků v Evropě. Ze tří tisíců deportovaných se po nejrůznějších útrapách konce války dočkalo sto dvacet devět židů.

Drsné, někdy velmi otevřené vzpomínky (natočené v ČR, Švýcarsku, USA, Austrálii a Venezuele) a ponuré černobílé archivní materiály výmluvně „odkapávají“ temnou historii v tempu střihu Vladimíra Baráka a ve strohých hudebních motivech Petra Ostrouchova.

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

Film bude promítán u příležitosti 82. výročí od zahájení deportací Židů z českých zemích a vzniku ghetta Terezín

 

Úterý 28. listopadu

17:00 VYŠŠÍ PRINCIP (102 min.)

(režie Jiří Krejčík, Československo, 1960)

V kinosálu Malé pevnosti Terezín

Slavný film režiséra Jiřího Krejčíka o zradě, kolaboraci a především o morální odpovědnosti jednotlivce, se odehrává na malém městě v době začínající heydrichiády. Sledujeme osud tří nevinných maturantů, kteří se stanou obětí msty, jež v dané době nemůže mít jiné, než tragické vyústění.

Úvod filmu obstará filmový historik či protagonista filmu, na závěr beseda

VSTUPNÉ ZDARMA

Film bude promítán u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studenstva (17. listopad)