Akce a výstavy Památníku Terezín 2023

AKCE A VÝSTAVY PAMÁTNÍKU TEREZÍN 2023

AKCE

Architekti pro Muzeum Ghetta Terezín

17. leden 2023

Komentovaná prohlídka výstavy návrhů z architektonické soutěže na rekonstrukci Muzea ghetta Terezín a prezentace architektů vítězného návrhu

  • začátek v 17 hodin
  • předsálí kina Muzea ghetta, Komenského 148, Terezín

 

Karel Reiner v písních – Romanovská, Tichý, Hrubý

26. leden 2023

Koncert ztracených písní na motivy hudby od Karla Reinera z cyklu Květovaný kůň

  • začátek v 16 hodin
  • kinosál Muzea ghetta, Komenského 148, Terezín

Akce se koná v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (27. leden)

 

Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení

7. únor 2023

Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský: novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín. K témuž datu se váže i jeho spolupráce s Plzeňskou filharmonií. Čtvrté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy rodu Dohalských, ale přinese rovněž ohlédnutí za životními příběhy dalších žurnalistů, které nacisté pro jejich postoje perzekvovali a věznili právě v prostorách Malé pevnosti v Terezíně.

Během komponovaného pořadu zazní také Nonet g moll, který v sobě nese mimořádnou symboliku. Autor, plzeňský rodák, skladatel, legionář a též účastník odboje za druhé světové války Rudolf Karel (1880–1945), jej zkomponoval v prostředí pankrácké vazební věznice, kde nacisté zadržovali i jeho přítele Zdeňka Bořka-Dohalského. Svoji poslední skladbu, dedikovanou Českému nonetu, dokončil 6. února 1945 – tedy v den Dohalského transportu do Terezína. Vzápětí byl do terezínské Malé pevnosti převezen i Rudolf Karel. Zde se dověděl o popravě hraběte Dohalského. A za necelý měsíc (6. března) rovněž on v těchto místech nalezl smrt.

Program:

15:00     setkání účastníků v prostoru před kinem Malé pevnosti  a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne pietní vzpomínka

16:00    v předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o životním příběhu Zdeňka Bořka-Dohalského a dalších osobností z řad novinářů historik Plzeňské filharmonie Zdeněk Hazdra, hudební vystoupení v režii Českého noneta

17:30    zakončení vzpomínky

Akce bude vysílána také online na našem Youtube kanále

Záštitu nad konáním akce mají: Ladislav Chlupáč - senátor Senátu Parlamentu ČR za Litoměřicko a Slánsko, a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Pořad je zároveň součástí mimořádné koncertní řady Plzeňské filharmonie pod názvem historická reflexe pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.

 

Filmový festival ZA HRADBY: Daleká cesta

21. únor 2023

Veřejné promítání filmu z roku 1948

  • začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
  • film trvá 108 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Mladá židovská lékařka se na počátku okupace provdá za „rasově čistého" českého kolegu, aby si zachránila život. Její rodiče se však už nepodaří zachránit, jsou zavlečeni s prvními transporty lidí do terezínského ghetta...

Film Daleká cesta natočil slavný divadelní režisér Alfréd Radok. Film se promítal jen krátce v mimopražských kinech, v době nastupující totality se nesetkal s přízní tehdejších schvalovacích orgánů a byl proto uložen do archivu. O to větší úspěch však měl v zahraničí, sklízel nadšené ohlasy po celé Evropě i Americe. Televizní premiéru měl film až v roce 1991.
Filmová balada vyniká moderní střihovou skladbou, expresionistickým obrazovým pojetím kameramana Josefa Střechy a znepokojivou hudbou Jiřího Sternwalda. Mimořádně působivé drama neztratilo ani po letech svůj silný emotivní náboj. Zaujme i netradičním hereckým obsazením a vynikajícími hereckými výkony Blanky Waleské, Otomara Krejči, Zdeňky Baldové a Eduarda Kohouta.

 

Filmový festival ZA HRADBY: Musíme si pomáhat

25. duben 2023

Veřejné promítání filmu z roku 2000

  • začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
  • film trvá 120 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí malých lidských osudů dává konkrétní obsah pojmům hrdinství i zbabělost.

Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i „poctivých“ českých spoluobčanů… 

 

Jom ha-šoa

18. duben 2023

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu (19. 4. - 16. 5. 1943) a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.

  • začátek ve 14 hodin, dvůr před modlitebnou – Dlouhá 17, Terezín
  • spolupořadatel: Federace Židovských obcí v ČR a Terezínská iniciativa

V případě nepříznivého počasí proběhne vzpomínková akce v půdním divadle bývalých Magdeburských kasáren na adrese Tyršova 207, Terezín.

 

Výročí poslední popravy v Malé pevnosti

2. květen 2023

3 dny před útěkem nacistů z Terezína, 2. května 1945, se odehrála na rozkaz K. H. Franka poprava 52 vězňů, byla to poslední a zároveň také největší poprava v historii Malé pevnosti.

  • Položení věnců na bývalé popraviště v Malé pevnosti a na Národní hřbitov.

 

Terezínská tryzna 2023

21. květen 2023

Vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce, konaná u příležitosti 78. výročí osvobození

  • začátek v 10 hodin na Národním hřbitově před Malou pevností
  • pořadatel: Památník Terezín pod záštitou ministra kultury ČR
  • spolupořadatelé: Ústecký kraj, Město Terezín, Federace židovských obcí v ČR a Terezínská iniciativa

 

Do doby odchodu delegací na Národní hřbitov (cca do 10:30 hod.) je Malá pevnost pro veřejnost uzavřena! Po celý den se nevybírá vstupné v žádném objektu Památníku Terezín.

 

Koncert Akademie Vídeňských filharmoniků

30. květen 2023

Vzpomínkový koncert akademie jednoho z nejznámějších světových těles vážné hudby na počest tragického osudu 16 členů orchestru Vídeňských filharmoniků, kteří se stali během 2. světové války obětí nacistické perzekuce. 3 z nich byli vězněni v terezínském ghettu, jeden z nich v zde zemřel, další dva byli zavražděni v Osvětimi.

  • začátek v 16 hodin
  • v prostoru půdního divadla Magdeburských kasáren
  • AKCE POUZE PRO ZVANÉ

 

Literární a výtvarná soutěž Památníku Terezín - Memoriál Hany Greenfieldové

8. červen 2023

Slavnostní vyhlášení výsledků XXIX. ročníku literární a XXVII. ročníku výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové

  • od 13 hodin
  • v kinosále Muzea ghetta
  • doprovodný kulturní program a přehlídka vítězných prací

 

Filmový festival ZA HRADBY: Poslední motýl

28. červen 2023

Veřejné promítání filmu z roku 1990 pro školy

  • začátek v 8:30, 11:00 a 17:00 v kinosále Muzea ghetta
  • film trvá 109 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena.

Film režiséra Karla Kachyni, natočený v mezinárodní koprodukci (hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner.

 

Pietní akt u příležitosti 73. výročí popravy Milady Horákové

27. červen 2023

JUDr. Milada Horáková (25. prosince 1901 – 27. června 1950)

Milada Horáková byla československá politička popravená za údajné spiknutí a velezradu během komunistických politických procesů v 50. letech minulého století. Byla jedinou ženou popravenou během těchto procesů. Kvůli neústupnosti při procesu se stala symbolem odporu proti vládnoucí komunistické straně.

  • v 10 hodin v pamětní síni v bývalém Krankenrevíru, Malá pevnost Terezín
  • ve spolupráci s Konfederací politických vězňů ČR a Klubem dr. Milady Horákové

 

Filmový festival ZA HRADBY: Všichni moji blízcí

19. září 2023

Veřejné promítání filmu z roku 1999

  • začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
  • film trvá 91 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Příběh začíná v říjnu 1938, bezprostředně po podepsání Mnichovské dohody. Na pozadí historických událostí sleduje osud rodiny okresního doktora Jakuba Silbersteina, veselého optimistického člověka, který nikdy neztrácel humor a naději v lepší zítřek, protože věřil, že slušnost a poctivost vždy zvítězí. Po mnichovské zradě však přichází doba, kdy tyto hodnoty přestávají platit.

Členové židovské rodiny Silbersteinových stojí před rozhodnutím, zda mají před německým fašismem uprchnout, nebo zůstat v zemi, s níž jsou životně spjati. Teprve bratrův tragický osud přinutí váhajícího otce, aby se v posledním okamžiku rozhodl využít mise sira Nicholase Wintona k zařazení syna Davida do posledního transportu odjíždějícího z okupované Prahy do Anglie 31. srpna 1939…

 

Tryzna Kever Avot

10. září 2023

Vzpomínková akce k uctění židovských obětí nacistické genocidy v českých zemích.

  • krematorium na Židovském hřbitově a pietní místo u Ohře
  • začátek v 11 hodin v krematoriu na Židovském hřbitově
  • pořadatel: Federace židovských obcí v ČR a Židovská obec v Praze

 

Filmový festival ZA HRADBY: Zapomenuté transporty do Lotyšska

24. říjen 2023

Veřejné promítání filmu z roku 2007

  • začátek v 17 hodin v kinosále Muzea ghetta
  • film trvá 85 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Dokument historika Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty do Lotyšska je prvním dílem čtyřdílného cyklu. Staví vedle sebe „život“ v židovském ghettu v Rize a hraniční individualismus mužů v pracovním táboře Salaspils. V Rize se deportované rodiny snažily o soudržnost a o alespoň zdání „normálnosti“. Smrt byla sice všudypřítomná, ale obyvatelům nechyběla pospolitost a vzájemná pomoc.

V Salaspilsu panovaly nelidské podmínky. Každý se zde s osudem bil sám za sebe. Mnoho mužů často padlo za oběť výstražné kulce nebo oprátce, pokud je nezahubily gangréna, podvýživa či mráz. Bez riskování se však nedalo přežít nikde.

Lidé z transportu do Lotyšska putovali po zrušení ghetta v Rize a tábora v Salaspilsu přes tábor Kaiserwald do dalších koncentráků v Evropě. Ze tří tisíců deportovaných se po nejrůznějších útrapách konce války dočkalo sto dvacet devět židů.

Drsné, někdy velmi otevřené vzpomínky (natočené v ČR, Švýcarsku, USA, Austrálii a Venezuele) a ponuré černobílé archivní materiály výmluvně „odkapávají“ temnou historii v tempu střihu Vladimíra Baráka a ve strohých hudebních motivech Petra Ostrouchova.

  • film bude promítán u příležitosti 82. výročí od zahájení deportací Židů z českých zemích a vzniku ghetta Terezín

 

Filmový festival ZA HRADBY: Vyšší princip

28. listopad 2023

Veřejné promítání filmu z roku 1960

  • začátek v 17 hodin v kinosále Malé pevnosti
  • film trvá 102 minut, na začátku zazní cca 15 min. úvodní slovo
  • vstup zdarma
  • Slavný film režiséra Jiřího Krejčíka o zradě, kolaboraci a především o morální odpovědnosti jednotlivce, se odehrává na malém městě v době začínající heydrichiády. Sledujeme osud tří nevinných maturantů, kteří se stanou obětí msty, jež v dané době nemůže mít jiné, než tragické vyústění.
  • film bude promítán u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studenstva (17. listopad)

 

VÝSTAVY

 

7 v říjnu

15. září 2022 – 28. únor 2023

Výtvarná výstava umělecké skupiny mladé generace českých umělců, která během svého krátkodobého působení v letech 1939 – 1941 reagovala na začínající válku

Václav Hejna, František Jiroudek, Josef Liesler, Jan Rafael Michálek, Arnošt Paderlík, Václav Plátek, Zdenek Seydl

  • předsálí kina Malé pevnosti
  • výstava byla zahájena vernisáží 15. září 2022 ve 14 hodin

 

Architekti pro Muzeum Ghetta Terezín - Návrhy z architektonické soutěže na novou expozici Muzea ghetta

8. prosinec 2022 – 28. únor 2023

Dokumentární výstava vybraných návrhů na novou expozici Muzea ghetta

  • předsálí kina Muzea ghetta
  • výstava byla zahájena vernisáží 8. prosince 2022 ve 14 hodin

 

Guido Oppenheim - Z Lucemburska do Terezína

8. březen – 4. červen 2023

Výtvarná výstava významného lucemburského malíře

  • předsálí kina Muzea ghetta
  • výstava bude zahájena vernisáží 8. března 2023 ve 14 hodin
  • u příležitosti 80. výročí smrti Quido Oppenheima v terezínském ghettu a 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Lucemburskem

 

Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák

16. březen 2023 – 11. červen 2023

Dokumentární výstava Památníku koncentračního tábora Flossenbürg o osudech 15 československých vězňů a vězeňkyň z celkového počtu asi 4.500, kteří byli vězněni ve Flossenbürgu

  • předsálí kina Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 16. března 2023 ve 14 hodin

 

Martin Janíček

13. duben – 16. červen 2023

Výstava soch

  • výstavní cela 41 IV. dvora Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 13. dubna 2023 ve 14 hodin

 

Jiří Kubový

13. duben – 16. červen 2023

Výtvarná výstava

  • výstavní cela 42 IV. dvora Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 13. dubna 2023 ve 14 hodin

 

Výstava děl zaslaných do výtvarné soutěže PT – Memoriálu Hany Greenfieldové

8. červen - 31. srpen 2023

Výtvarná výstava – díla, zaslaná do XXVI. ročníku výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové

  • předsálí kina Muzea ghetta
  • slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 8. června 2023 od 13 hodin v kinosále Muzea ghetta (Komenského 148, Terezín)

 

Projekt Miklík

15. červen – 31. srpen 2023

Výtvarně - dokumentární výstava

  • předsálí kina Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 15. června 2023 ve 14 hodin

 

Václav Špale

22. červen – 31. říjen 2023

Výtvarná výstava

  • výstavní cely IV. dvora Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 22. června 2023 ve 14 hodin

 

Arnold Peter Weisz-Kubínčan

7. září – 30. listopad 2023

Výtvarná výstava

31 dosud neznámých prací slovenského malíře židovského původu, v roce 1944 byl pravděpodobně zavražděn v Osvětimi nebo Sachsenhausenu

  • předsálí kina Muzea ghetta
  • výstava bude zahájena vernisáží 7. září 2023 ve 14 hodin

 

Jiří Winter Neprakta

14. září – 30. listopad 2023

Výtvarně - dokumentární výstava o smutné a méně známe části života známého českého kreslíře a humoristy Jiřího Wintera Neprakty

  • předsálí kina Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 14. září 2023 ve 14 hodin

 

Jiří Korec

14. prosinec 2023 – 28. únor 2024

Výstava soch

  • předsálí kina Malé pevnosti
  • výstava bude zahájena vernisáží 14. prosince 2023 ve 14 hodin

 

 

DOPLŇUJÍCÍ A UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE, STEJNĚ JAKO PODMÍNKY, ZA KTERÝCH SE AKCE A VÝSTAVY POŘÁDAJÍ, JSOU PRŮBĚŽNĚ ZVEŘEJŇOVÁNY NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH PAMÁTNÍKU TEREZÍN V KALENDÁŘI AKCÍ:

https://www.pamatnik-terezin.cz/kalendar-akci